Girişimcide Bulunması Gereken 7 Özellik!

Sokağa çıkıp soralım. Çoğu kişi kurumsal iş hayatından şikayet eder. Sabah 9 akşam 5 masabaşı.. ya da herkesin  “Bu iş şöyle olmalı” diye bir fikri vardır. İşte girişimciliğe yöneliş tam da burada başlıyor. Çünkü girişimciliğin ön planda olmasının en büyük nedeni kurumsal şirketlerin çalışma şartlarını zorlaştırmasıdır. Böylece çalışanlar şartların zorlaştırılmasıyla mevcut işinden memnun olmayıp yeni girişimcilik fikirleri üzerine odaklanmaya başlıyor. Tabi bir insanın risk alıp kendi işini kurması da o kişi için zaman ve tecrübe demek oluyor. Burada önemli olansa bu fikirlerin değerlenmesi. Yani  gerçekleştirilmesi.

Peki siz gerçekleştirmeye girişenlerden misiniz? Yoksa girişemeyenlerden mi? 😀 Yaptığınız girişimler başarıya ulaşmakta mı? Soruyu şöyle de değiştirebiliriz. Girişimci dünyasında başarıya nasıl ulaşılır? Bu sorulara cevap verebilmek için sizlere başarılı girişimcide bulunan 7 özelliği derledik:  🙂

1.MOTİVASYON: Girişimcinin kendisini harekete geçirecek motivasyon kaynağı vardır. Girişimci insan meraklıdır. Hayalleri ve hedefleri vardır. Girişimci kendini çok iyi tanır ve enerjisi düşük olduğu zamanlarda yükseltmesini  bilir. Girişimci için pazartesi sendromu yoktur. Mesai bitiş saati yoktur. Bu zorlu yolda kimi zaman girişimci yorulur, onu harekete geçirecek el ise motivasyonudur.  Girişimcinin moral ve motivasyonu tamdır.

2.KRİZ YÖNETİMİ:  Girişimin uzun bir yol olduğunu söyledik. Kendi işini kurma herkesin yapamayacağı, yetenek gerektiren de bir alandır. Stres, girişimcinin hayatında olmazsa olmazlardan biridir örneğin. Girişimci olarak stresini yönetemeyenler, zorluklar karşısında demoralize olanlar ya da çabuk pes edenlerdenseniz bu yol size göre değil demektir. Başlayan kişiler engellere takılınca vazgeçme noktasına gelebilmektedir. Girişimcilerin özellikleri arasında mutlaka ve mutlaka stres yönetimi ve zor durumlarla baş edebilme yeteneği yer almaktadır.

Girişimci sorunları engel olarak değil, projeyi bir üste taşıyacak basamak olarak görür. Engellerle karşılaştığı anda var olan durumu saptayıp çözüm yoluna ulaştırır. Beklenmedik koşullarda her zaman yapıcı bir tavrı vardır. Soğukkanlı davranıp mantıklı kararlar almaya çalışır.

3.EKİP RUHU: Bir projenin ardında bir ekip saklıdır. Ekip ruhunu yakalamak projenin gidişatı açısından çok önemlidir. Ekibin içindeki uyum ister istemez karşı tarafa da yansımaktadır. Ekip, motivasyonu dinamik tutmak açısından da etkili bir faktördür. Yeniliklere açık, araştırmacı, meraklı ve farklı alanlarda uzman kişilerden oluşan bir ekip projenin kalitesinde kendini göstermektedir.

Bir sonraki yazımızda kalan özellikleri konuşacağız. Bugün motivasyonunuz yüksek olduğu bir gün olsun.

2 yorum

  1. Geri bildirim: Girişimcide Bulunması Gereken 4 Özellik! | Fikir Bahçıvanı

  2. Geri bildirim: GİRİŞİMCİDE BULUNMASI GEREKEN 7 ÖZELLİK – Tuğba Kocaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir